Om GastroDev och vår historia

Pressrelease 2020-07-27

 

Historik!

 

2015 beslutade Blenda & Yohan Adell von Corswant att börja med egna viner. Blenda som är konstnär tecknade etiketterna för ett Bordeauxvin och ett Loirevin.

Det var startskottet för en lång rad egna viner under egna varumärket MAISON SANS PAREIL. Snart kom Champagne, DuoBoxen och många fler.

Idag säljs Gastrodevs viner i flera länder och intresset ökar från importörer runt om i världen.

När bolaget startades var fokus helt inställt på franska viner, men redan under sommaren 2018 med Mattias Nemeth som tidigare under våren anslutit sig till bolaget så började viner från Italien och Spanien dyka upp i sortimentet. Idag finns även tyska och ungerska viner hos oss. Vi är ett litet bolag, men vi är det mest flexibla, allt för kunden gäller hos oss.

Med övertagandet den 27 juli 2020 av Domaine Rabiega i Provence kommer ett antal cuvéer att åter göra sig hörda på den svenska marknaden - tillbaka på gården är Lars Torstenson som ansvarig vinmakare. Gården kommer renoveras och uppdateras med planerad öppning av hotellet och restaurangen våren 2021. Vi kan också med glädje berätta att Aloë från Älvsjö kommer driva vår restaurang.

Från skörden 2020 är också gården åter Ekologisk. På gården finns AOP och IGP.

Vi som jobbar på Gastrodev

VD, Gastrodev SARL - Yohan Adell von Corswant | yohan@gastrodev.fr | +33 6 26182276
VD, Gastrodev Vin & Sprit AB - Jimmy Frischenfeldt Bååth | jimmy@gastrodev.se | 072-451 6535
Försäljning & inköpschef - Mattias Nemeth | mattias@gastrodev.se | 0725-508085
Produktchef - Elisabeth Paulsson | elisabeth@gastrodev.se | 0705-849493
Försäljning - Joakim Kärvegård | joakim@gastrodev.se | 0704-176857
Marknad - Mats Norberg | mats@gastrodev.se | 0708-989805
Ekonomi - Athena Nicolaides | ekonomi@gastrodev.se | 0706-515548