Om GastroDev och vår historia

Historik!

 

2015 beslutade Blenda & Yohan Adell von Corswant att börja med egna viner. Blenda som är konstnär tecknade etiketterna för ett Bordeauxvin och ett Loirevin.

Det var startskottet för en lång rad egna viner under egna varumärket MAISON SANS PAREIL. Snart kom Champagne, DuoBoxen och många fler.

Idag säljs Gastrodevs viner i flera länder och intresset ökar från importörer runt om i världen.

När bolaget startades var fokus helt inställt på franska viner, men redan under sommaren 2018 med Mattias Nemeth som tidigare under våren anslutit sig till bolaget så började viner från Italien och Spanien dyka upp i sortimentet. Idag finns även tyska och ungerska viner hos oss. Vi är ett litet bolag, men vi är det mest flexibla, allt för kunden gäller hos oss.

Med övertagandet den 27 juli 2020 av Domaine Rabiega i Provence kommer ett antal cuvéer att åter göra sig hörda på den svenska marknaden - tillbaka på gården är Lars Torstenson som ansvarig vinmakare. Gården kommer renoveras och uppdateras med planerad öppning av hotellet och restaurangen våren 2021.

Från skörden 2020 är också gården åter Ekologisk. På gården finns AOP och IGP.

Vi som jobbar på Gastrodev

VD, Gastrodev Vin & Sprit AB - Jimmy Frischenfeldt Bååth | jimmy@gastrodev.se | 0724-516535
Försäljning & inköpschef - Mattias Nemeth | mattias@gastrodev.se | 0725-508085
Produktchef - Elisabeth Paulson | elisabeth@gastrodev.se | 0733-161040
Försäljning - Magnus Sjöstedt | magnus@gastrodev.se | 0705-131150
Marknad - Mats Norberg | mats@gastrodev.se | 0708-989805
Ekonomi - Athena Nicolaides | ekonomi@gastrodev.se | 0706-515548

Domaine Rabiega

VD - Yohan Adell von Corswant | yohan@rabiega.fr | +33 6 26182276